Yazı Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 18:05 Bu yazı 593 kez okundu
 
ÜLKEMİZDEKİ TERMİK SANTRALLER, ÇEVRELERİNE FELAKET SAÇIYOR…
Adnan Pelvanlar
adnanpelvanlar2@gmail.com
 
 

ÜLKEMİZDEKİ TERMİK SANTRALLER, ÇEVRELERİNE FELAKET SAÇIYOR…

 

Tüm canlıların; insan, hayvan ve bitkilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için Temiz Hava, Temiz Su, Temiz Toprak ve Temiz Gıdalara ihtiyaçları vardır. Bu öğelerden birinin olmaması, ya da nitelik değiştirmesi tüm canlı varlıkların yok olması demektir.

 

Anayasa md.17: Herkes yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.

Anayasa md.56: …Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir.

Ancak,

-Santral ve madenler için gerekli olup olmadığına ilişkin kararı etkileyen ÇED (Çevre ve Etki Değerlendirmesi) yasa ve yönetmeliklerinde çok sayıda yapılmış tüm değişiklikler Şirketlerin önünü açmıştır…

-Proje sahibi şirketler, halkın anlayamayacağı proje üzerinden bilgi vermekte, gerçekleri gizlemektedirler.

 

-Mahkemelerden şirketler lehine, halkımızı şaşırtan kararlar çıkmaktadır.

 

Anayasamızda devlete ve vatandaşlara verilen bu ciddi görevlere rağmen termik ve jeotermal santrallerin yarattığı çevre kirliliği nedeniyle insanlarımız sağlığını kaybediyor, acı çekiyor ve yaşamları kısalıyor.

 

Kömürle çalışan Termik Santrallerin çevreye bıraktığı zararlı atıklar:

 

1-BACA ATIKLARI: Co, Co2, So2, Nox ve saç telinden daha ince ve küçük Kül Parçacıkları… Bacalarına filtre takmayan veya filtresi bozulduğunda değiştirmeyen şirketler olduğu gibi filtre takılsa da bu maddelerin tamamen önlenmesi mümkün olmuyor.

Yapılan araştırmalara göre bu maddeler öncelikle yöre insanının sinir sisteminde olumsuz etkilere yol açıyor. 15’inci yıldan itibaren görülmeye başlanan kanser vakaları sonra artarak devam ediyor.

Bacalardan yayılan zararlı gazlar asit yağmurlarını oluşturuyor. Asit yağmurları termik santrallerin bulunduğu bölgelerdeki toprakların yapısını bozuyor, verimini düşürüyor. Ayrıca, önce yapraklar ardından ağaçlar kuruyor.

 

2-KATI ATIKLAR: Her gün tonlarca çıkan ve açıkta bırakılan Kül; Radyoaktif madde ve ağır metaller içeriyor…

Ağır metaller; Kurşun, Cıva, Kadmiyum, Krom vd beyin ve diğer organlarımızda tedavisi mümkün olmayan sorunlara yol açıyor: Beyin ödemi, epilepsi, Alzheimer, Parkinson, Akciğer, Karaciğer ve Böbrekte hasarlar, kanser…

 

3-SIVI ATIKLAR: Soğutma suyu, proses atık suları, tehlikeli kimyasallar ve ünitelerin bakımı sırasında oluşan atık yağlar; denize veya çevreye verildiğinde ortamdaki yaşamı yok ederken gıdalarımıza yerleşiyor.

Sonuçta; tüm bu zararlı atıklar nedeniyle insanlarımızda: Organ kanserleri, Solunum ve Dolaşım Sistemi hastalıkları, Karaciğer ve Böbrek işlevlerinde bozukluklar, Hamile Kadınların Çocuklarını kaybetmesi olayları artarak devam etmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 200 bin kişi kansere yakalanmaktadır.

 

Termik santrallerin bulunduğu bölgeler: En yoğun; Çanakkale, Konya, Zonguldak, Bartın, Adana… Orta Yoğun; Hatay, Maraş, Muğla, Afyon, İzmir… Yoğun; Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Bursa, Kütahya, Düzce, Mersin, Sinop, Amasya, Ankara, Sivas, Bingöl, Şırnak…

 

Durum bu iken yeni Termik Santral yapımlarına Bakanlıkça, Valiliklerce izinler verilmesi hızla devam etmektedir.

 

Neler yapılmalı:

1-Santraller, çevreye verilecek zararı en aza indirmek için doğru yerlere kurulmalı, kalitesiz olan ithal kömür kullanılmamalıdır.

2-Üretim yapan ancak yükümlülüklerini yerine getirmeyen santrallerin lisansları iptal edilmelidir.

3-İleri teknolojiyle imal edeceğimiz yerli santraller kurulmalıdır.

4-Yenilenebilir Güneş ve Rüzgar enerjisi santrallerine öncelik ve ağırlık verilmelidir.

 

Adnan PELVANLAR

EGEÇEP- Ege Çevre ve Kültür Platformu Yürütme Kurulu Üyesi ve İZÇEP- İzmir Çevre Gönüllüleri Platformu Üyesi

 
 
 
Etiketler: ÜLKEMİZDEKİ, TERMİK, SANTRALLER,, ÇEVRELERİNE, FELAKET, SAÇIYOR…,
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı