Yazı Detayı
22 Kasım 2018 - Perşembe 12:56 Bu yazı 412 kez okundu
 
İnternet Medya Haberciliği
Ceyhan KESER
ceyhankeser@hotmail.com
 
 

İnternet Medya Haberciliği

 

20.ci yüz yılın ve çağımızın en büyük buluşu olan internet hızını kitlelere en hızlı ulaşabilme ve bilgi aktarımı olarak kulanılmaktadır.Kitle iletişim araçlarına dönüşüp tetikleyerek  ( İnternet  Medyası ) ortaya çıkmıştır.

 

İnternet Gazeteciliği kavramı, Yeni nesil gazeteciler  internet gazeteciliğini, geleneksel gazeteciliğin devamı olarak görmeyip, haber alma ve yaymaya yepyeni bir boyut kazandıran bir mecra olarak görürler. Dünya’da ve Türkiye’de internet gazeteciliği çok farklı boyutta ilerlemektedir. Türkiye’de internet gazeteciliği denince, kısa ve akılda kalıcı şekilde haberi servis etme ve okura yazıdan çok görselle haberi aktarma akla gelir.

 

İnternet Gazeteciliği’nin sağladığı en dikkat çekici olgu haber akışına getirdiği hızdır. Bu olgu haberin çok kısa bir zaman zarfında haberin milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlamıştır.

Çıktığı ilk dönemlerde internet gazeteciliğine haber paylaşımı ve daha çok okuyucuya ulaşma imkanı sağlayan Sosyal Medya, günümüzde habercilik açısından çok farklı bir boyuta ulaştı.

 

 Sosyal Medya haber paylaşım mecrası olmaktan haber üretilen, haber kovalanan ve haber olacak konulara ev sahipliği yapan bir yapıya dönüştü ve son dönemde Dünya’nın en yaygın ve çok yönlü bir haber merkezi olma potansiyeline ulaştı. Bunun en temel nedeni ise sosyal medya kullanıcılarının gazetecilik mesleğini üstlenmesidir. Sosyal medya siteleri ise bu potansiyeli en iyi şekilde insanların kullanımına sunmak için bir takım adımlar atmaya  başlamasıdır..

 

İnternet Gazeteciliği geçmişten günümüze gelene kadar teknolojik gelişmeler ve sosyal medyanın sağladığı opsiyonellikle çok farklı bir mecra haline geldi. Bu mecra gerek haber akış hızından dolayı gerek verilen haberin sunuş şekli ve kaynaklarının artışıyla çok farklı bir boyuta doğru evrilmeye devam edecek. Ayrıca Sosyal Medya haberciliği internet haberciliğine yepyeni bir soluk getirmiş olmasına karşın haber etiği açısından güvenilirlik ön plana çıkmaktadır.

 

 

Bornova Gazetesi  2011 yılında yayın hayatına başladığında  Basılı ve İnternet Medyası olarak iki hizmeti yerine getirerek başlamıştır. 8 yıldır yayın hayatını sürdüren gazetemiz yayın hayatında Türkiye’deki Basılı Medyanın uğradığı ekonomik zorluklar nedeni ile 2 yıldır basılı olarak çıkmamaktadır.İnternet medyası olarak yayın hayatına devam etmektedir.2018 yılında bizim gibi Ulusal  bazı gazetelerde basılı medyayı bırakmaktadır ve İnternet Medyasında yayın hayatına devam etmektedir.

 

 

Ne yazık’ki  üzülerek çevremizde bazı resmi kurumlar,Stk lar ve siyasi partiler  İnternet Medyasına gerekli önemi vermedikleri için 2.ci sınıf muamelesi yapılmaktadır.

Buradan şunu net bir şekilde ifade edeyim Araştırmalar İnternet medyası ve sosyal medya bu işin % 80 ini yakalamış durumdadır, İnternet okuyucularına ulaşmıştır. Basın yasasındaki eksikliğin sonucu , İnternet Medyası olarak hizmet veren  bizlere layık olduğu önem verilmemektedir bu konuya bir an evvel  gerekli mercilerin önem vermesini bekleriz. 

                                                                                                                                                                                                                                                      

                                                                         Bornova Gazetesi İmtiyaz sahibi

                                                                                      Ceyhan  KESER

 

 
 
 
Etiketler: İnternet, Medya, Haberciliği, ,
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı