Haber Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 17:20 Bu haber 740 kez okundu
 
Meclis bir kavga yeri değildir
SİYASET Haberi


TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve  bununla ilgili basında yer alan haberler üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, TBMMʹnin, milli iradenin tecelli ettiği ve milletin, kendi  içinden seçerek gönderdiği temsilcilerin, milletvekillerinin oluşturduğu yüce bir  makam olduğu ifade edildi.

 

Milletvekillerinin seçilerek geldikleri TBMMʹde, bu şerefli  görevlerini yasama ve denetim faaliyetlerinde yer alarak yerine getirdiği  belirtilen açıklamada, TBMMʹnin, "milletin gözbebeği" olduğu bildirildi. "Meclis bir kavga yeri değildir" Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "TBMMʹde yaşananlar göz önündedir. Aziz milletimiz, burada yaşananları  yakinen takip etmektedir. TBMMʹnin ve milletvekillerimizin topluma örnek olmak  gibi bir görev ve sorumluluğu da vardır.  Meclis faaliyetlerinin en yoğun  yaşandığı ortamlar, Genel Kurul ve komisyon çalışmalarıdır. Bu çalışmalar  sırasında bazen hararetli tartışmalar olmakta, hatta hiç istenmeyen ve kabul  edilmesi mümkün olmayan sataşma ve olaylar yaşanabilmektedir. Bu tür olaylar,  dünya parlamentolarında da meydana gelmektedir. Ancak böyle olayların bizim  parlamentomuzda olmamasını sağlamak görevlerimizdendir. Meclis bir kavga yeri  değildir. Düşünceler farklı olabilir ve fikirler çatışabilir ancak bu asla bir  kavganın sebebi olmamalıdır.

 

 Kürsüden aziz milletimize hitap edildiği dikkate  alınmalı ve çatışmadan uzak, nezih bir üslup tercih edilmelidir. Demokrasi  kültürümüz geliştikçe, yaşanan bu tür üzücü olayların ortadan kalkacağı  muhakkaktır. TBMM Başkanlığı tarafından, Genel Kurulda yaşanan tartışmalar  sonrasında kuliste meydana gelen olaylarla ilgili olarak muhakkik tayin  edilmiştir. Olaya karıştığı iddia edilenler hakkında gerekli idari incelemeler  başlatılmıştır. Ayrıca olayın adli mercilere intikal etmesi halinde yetkili  makamlarca gereğinin yapılacağı da kuşkusuzdur."

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: Meclis, bir, kavga, yeri, değildir,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı