Haber Detayı
01 Mart 2018 - Perşembe 14:33 Bu haber 937 kez okundu
 
İttifak işe yaramadı..emekliye kötü haber
GÜNDEM Haberi


 

AKP ve MHP’nin yaptığı “Cumhur ittifakı”  çatlağını Meclis’te verdi.

AKP ile MHP emekli maaşında anlaşamadı.

 

MHP'nin ''Emeklilerin sorunlarının araştırılarak çözüm yollarının bulunması'' konusunda verdiği Meclis araştırma önergesi, AKP oyları ile reddedildi. AKP Çorum milletvekili   Salim Uslu, emeklilerin durumunun iyileştirildiğini söylerken, MHP Mersin milletvekili Baki Şimşek ise ''Asgari ücretin altında maaş alan emekli var'' dedi.

 

MHP’nin önergesi için  söz alan Şimşek, tarım Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigortalılar ile SSK emeklilerinin bir kısmının asgari ücretin altında maaş aldığını belirtti ve ‘'600 lira maaş alan emekli var. Asgari ücretin altındaki  ücretle insanlar hayatlarını sürdüremez. 2016'da emekli olan, 2017 yılında emekli olandan daha yüksek maaş alıyor'' diye konuştu. 

 

 

HACİZLE KARŞI KARŞIYA

 

Şimşek, ‘'Emekli hastanede bir tahlil yaptırsa bütçesi sarsılıyor. Elektrik, doğal gaz, telefon faturasını nasıl ödeyeceğinin hesabını yapmakta. Emeklilerin birçoğu hacizle karşı karşıya” dedi.

 

AKP'li Salim Uslu ise Türkiye'de 12 milyon 221 bin emekli olduğunu belirterek, durumlarının iyileştirildiğini savundu ve şunları söyledi: ‘'Geçici köy korucularına emekli hakkı getirildi. Vazife malullerinin anne babalarına şartsız aylık bağlanıyor. Ek ödeme ve eğitim-öğretim yardımının kapsamı genişletildi. Vazife malullerine ek ödeme eğitim-öğretim yardımı yapıldı. Vazife malullerine ikinci emeklilik , SSK, BAĞ-KUR emeklilerine yeni haklar verildi. Emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunanların emekli aylıklarından artık yüzde 15 kesinti de yapılmıyor”dedi.

 

 

 MHP'nin önergesi AKP'lilerin oyları ile reddedildi.

kaynak:sözcü.com.tr

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: İttifak, işe, yaramadı..emekliye, kötü, haber,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı