Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 12:21 Bu haber 843 kez okundu
 
Genç kızı öpmeye çalışan 73 yaşındaki sanığa 4 yıl hapis
ASAYİŞ Haberi


Manavgatʹta 2016 yılı Kasım ayında 15 yaşında olan lise 1ʹinci sınıf öğrencisi N.K.ʹyı 5 lira vererek öpmek istediği iddia edilen M.K. hakkında ʹcinsel istismarʹ suçundan dava açıldı.

 

Manavgat 2ʹnci Ağır Ceza Mahkemesiʹnde görülen davaya tutuksuz sanık M.K., mağdur N.K., tarafların avukatları ve yakınlarıyla psikolog bilirkişi katıldı. SANIK SALON DIŞINA ÇIKARILDI Duruşmada söz alan N.K.ʹnin avukatı Esra Unanç, kızın sanıktan korktuğunu, onunla aynı salonda ifade vermek istemediğini belirterek, M.K.ʹnın salon dışına çıkartılması durumunda ifade vermek istediğini aktardı. Mahkeme heyetinin uygun görmesi üzerine sanık salon dışına çıkartılırken, N.K. salona alındı. ifadesinde, sanıkla aynı apartmanda oturduklarını, kendisini 5- 6 ay süresince her gün okuldan gelişinde beklediğini, bir defasında apartmanın merdiven boşluğunda boynundan öptüğünü anlattı.

 

Olayın olduğu gün yine servisten indiğini, evlerinin yakınındaki markete uğradığını söyleyen N.K., "Marketten eve giderken M.K. de arkamdan geldi. Apartman girişinde merdivenin başında beni ellerimden sımsıkı tuttu. Bana 5 lira verdi ve ʹSeni dudaklarından öpebilir miyimʹ dedi. Verdiği parayı yere atıp elinden kurtulmaya çalışırken beni boynumdan öptü. Elinden kurtulup eve kaçtım, annem gelince olanları anlattım" dedi.  Mahkeme başkanının Daha önce olanları neden anlatmadın" demesi üzerine N.K., "Kendisi bana, ʹBen yaşlıyım. Ailene anlatsan bile kimse sana inanmazʹ dediği için anlatmadım" karşılığını verdi.

 

Mahkeme başkanının "Daha önceden seni evine davet etti mi, sana başka sözler söyledi mi? Vücudunda başka yerlerine dokundu mu?" sorusuna N.K., "Bana sürekli olarak ʹBiz seni çok seviyoruz, teyzen seni çağırıyorʹ diyordu ama ben evlerine hiç gitmedim. Başka yerime dokunmadı" diye yanıt verdi. N.K.ʹden sonra söz alan psikolog bilirkişi, kızın olayları algılayabilecek durumda olduğunu, bu nedenle ifadelerine itibar edilebileceğini belirtti.  N.K.ʹnin annesi M.K., sanıkla yıllarca aynı apartmanda oturduklarını, sanığın eşi felçli olduğu için ara sıra yemek götürdüklerini söyledi. M.K., "Olay günü işten geldiğimde kızım yaşadıklarını anlattı. Merdiven boşluğunda kızımı sıkıştırmış, ona 5 lira verip öpmek istemiş. Kızım 5 lirayı atıp eve kaçmış. Benzer şeyleri daha önceden de yapmış ama bilgi sahibi değildim.

 

Önce olanları da o gün öğrendim. Hemen eşimi aradım ardından polisi aradık" dedi.  Baba M.K., kendisinin olay günü iş yerinde olduğunu, eşinden telefon gelince haberdar olduğunu ve hemen eve geldiğini anlatarak, "Olayla ilgili polise şikayette bulunduk. Ayrıca olayın ardından kızımın psikolojisi bozulduğu için 12 yıldır oturduğum evi satarak başka mahalleye taşındık" diye konuştu. Kendisi ve ailesinin ifadelerinin ardından N.K. salondan çıkarılırken, sanık M.K. içeri alındı. Savunma yapan M.K. ise olay günü yanında torunuyla birlikte evden çıkarak, markete ekmek almaya gittiğini, bu sırada N.K.ʹnin merdivenden düştüğünü görerek, yardım etmeye çalıştığını ve düştüğü yerden kaldırdığını öne sürdü. Kızın ailesiyle daha önce hiçbir husumeti olmadığını ve kendisine yöneltilen suçlamayı asla kabul etmediğini belirten M.K., "N.K.ʹnin akıl sağlığı sorunu olabilir. Annesi hep onu ʹAkıllı ol kızımʹ diye döverdi. Benim 5 lira verdiğim söyleniyor. Neden vereyim? Parayı bulsam kendi torunlarıma veririm" dedi. Duruşmaya katılan tanıklardan E.D., 1.5 yıl sanıkla aynı binada oturduğunu ve evlerine çok girip çıktığını aktararak, "Böyle bir olay görmedim. Mağdurun ailesiyle sanığın ailesi arasında herhangi bir husumet de yoktu" diye konuştu.

 

N.K.ʹnin avukatı Esra Unanç ise ifade veren tanığın olay yerinde bulunmadığını, kolluk tarafından yapılan aramada 5 liranın bulunduğunu, doktor raporunda çocuğun boynunda 4- 5 santimlik ekimoz oluştuğunun belirlendiğini, N.K.ʹnin psikolojisinin bozulduğu için ailesinin oturduğu evi satmak zorunda kaldığını, ayrıca genç kızın ifadelerinden, sanığın benzer davranışları daha önce de gösterdiği için zincirleme suçtan yargılanması gerektiğini belirtti. Sanık avukatı ise olayla ilgili iddiaların soyut olduğunu ve somut delil olmadığını, olay yerinde bulunduğu iddia edilen 5 lirada müvekkiline ait parmak izi çıkmadığını, bu nedenle beraat talep ettiklerini aktardı. Duruşmada esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, çocuğun ailesi ve sanığın ailesi arasında daha önceden husumet bulunmadığını, beyanlarının istikrarlı olduğunu, sanığın yaptığı savunmanın ise suçtan kurtulma amaçlı olduğunu, bu nedenle sarkıntılık düzeyinde kalan cinsel istismar suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme başkanının karar vereceklerini belirterek, son sözünü sorduğu M.K., "Bir diyeceğim yoktur" dedi. Verilen aranın ardından sanığa ʹsarkıntılık yoluyla cinsel istismarʹ suçundan önce 3 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme, suçun ʹbeden ve ruh olarak kendini savunamayacak kişiye karşı işlendiğiʹ gerekçesiyle cezayı yüzde 50 oranında artırarak 4 yıl 4 ay 15 güne çıkardı. Mahkeme heyeti sanığın cezasında indirim uygulamadı. Kararda istinaf yolu açık olması ve cezanın 5 yıldan az olması nedeniyle tutuklama kararı alınmadı. 

Kaynak:Milliyet

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: Genç, kızı, öpmeye, çalışan, 73, yaşındaki, sanığa, 4, yıl, hapis,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı