Haber Detayı
06 Mart 2018 - Salı 14:28 Bu haber 645 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti grup toplantısında konuştu.
SİYASET Haberi


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısıʹnda konuştu.

 

Zeytin Dalı harekatı, seçim ittifakı, 4 ülkeyi kapsayan Afrika turu ile ilgi Erdoğanʹın konuşması: Geçtiğimiz hafta pazartesi günü başlayıp cumartesi sabah doğru biten uzun bir Afrika seyahatimiz oldu. Cezayir, Moritanya, Senegel ve Maliʹde verimli görüşmeler gerçekleştirdik.  işadamlarımız da bize refakat ederek önemli görüşmeler gerçekleştirdiler. 

 

Milli enerji şirketi ile Adanaʹda yapılmakta olan 1 milyar dolarlık petro kimya yatırımını yeni dönemin habercisi olarak kabul ediyorum.  Moritanyaʹda hafız kuran konusunda şahit olduğumuz manzara bize sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlattı. Batı Afrikaʹnın en önemli ülkelerinden olan Senegal iyi ilişkilere sahip olduğumuz bir ülke. Afrikaʹnın çoğu yeri gibi gerçekten yoksulluğun sürdüğü bu ülke ile her alanda yapılabilecek çok işimizin olduğunu da düşünüyoruz. 

 

Mali, tüm ülkeler içinde en sıkıntılı olanıydı. Bu ülkeye de Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyaretimizi gerçekleştirerek Cumhurbaşkanı ile, halklarımız arasındaki ilişkilerimizi geliştirme kararını aldık. Ülkelerin ortak bir özelliği de 15 Temmuzʹda ülkemize verdikleri güçlü ve samimi destektir. Bu ülkeler FETÖ okullarını kısa sürede Maarif Vakfımıza devrederek samimiyetlerini sözde bırakmamışlardır. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bir başka gerçek de Afrikaʹda FETÖʹnün ülkemize ne kadar büyük bir zaman ve birikim kaybettirdiğidir. Tahribatını silmek hem de tüm ilişkileri yeni baştan kurmak için çalışıyoruz. 

 

Bize yıllarca hep kara diye öğretilen Afrikaʹnın aslında ne kadar renkli, aydınlık bir yer olduğunu gördükçe, bu kıtayı sömürenlerin vicdansızlıklarını, ahlaksızlıklarını çok daha iyi anlıyoruz.  Afrikaʹnın en güneyine gireceğiz. Kıtada ayak basmadık yer bırakmayana kadar durmayacağız.   

 

AFRİNʹDE 700 KİLOMETREKARE ALAN TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENDİ

Türkiye bir yandan ilişkilerini geliştirmek için çabalarken diğer yandan ekonomisini güçlendirmeye, güvenlik politikalarını hayata geçirmeye devam ediyor. Bir süredir Suriyeʹdeki gelişmeler yer alıyor. Zeytin Dalı Harekatıʹnda yer alan bütün güvenlik güçlerimize rabbimden muvaffakiyet diliyorum.  Şu ana kadar 700 kilometrekarenin üzerinde bir alan teröristlerden temizlendi ve bizim kontrolümüz altında. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı son aldığım rakam 2872. TSK ve Jandarmaʹdan 41 askerimiz ile ÖSOʹdan 159 kardeşimiz şehit oldu. Tüm şehitlerimize Allahʹtan rahmet, yakınlarıma ve milletimize baş sağlığı diliyorum.dedi

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, AK, Parti, grup, toplantısında, konuştu.,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı