Haber Detayı
15 Şubat 2018 - Perşembe 19:39 Bu haber 1233 kez okundu
 
Alman ırkçı partinin yöneticisinden Türklere çirkin sözler
Deve çobanları defolsun
DÜNYA Haberi


Almanyaʹda son seçimlerde aldığı oylarla yükselişe geçen aşırı sağcı AfD partisi Türklere karşı kışkırtıcı söylemlerde ölçüyü kaçırdı. AfD, hemen her toplantısında Türklere karşı kışkırtıcı söylemlerle Alman kamuoyunu ateşliyor. Kısa bir süre önce AfD’li vekil Kay Gottschalk Almanları Türk iş yerlerinden alışveriş yapmamaya çağırmıştı. Gottschalk, “Vicdan sahibi herkese sesleniyorum. Türk iş yerlerinden alışveriş yapmayın” demişti. Daha bu söyleme karşı şaşkınlık ve öfke dinmeden, yeni bir küfürlü saldırı olayı daha yaşandı.

AfD’nin Saksonya Anhalt Teşkilatı Başkanı Andre Poggenburg, Almanya’daki Türk Toplumu’nu hedef göstererek, “Bu deve güdücüler, defolup geldikleri yere geri gitsinler” dedi. Poggenburg bu sözleriyle Almanya’da İçişleri Bakanlığı’na bir de yurt bakanlığı eklenmesini eleştiren Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu’nu hedef aldı.

Türk Toplumu Başkanı Sofuoğlu, AfD’nin “ırkçı ve aşağılayıcı söylemlerden artık geri durmadığını ve ölçüyü aştığını belirtti. Sofuoğlu, Poggenburg hakkında suç duyurusunda bulunmak için hukuksal inceleme başlattıklarını açıkladı.Gökay Sofuoğlu, Söylenen laflar çok ağır. Halkın oraya katılanların çığlıkları ve söylenenlere desteği çok daha kötü. Bu Goebbels zamanını çağrıştırıyor. Bu tip saldırılar olduğu zaman Alman kamuoyundaki tepkilerin düşük olması ise daha da endişe verici bir durum.

Bunun için onlara (AfD) Alman anayasasını hatırlatma kararı verdik. dedi. KİN KUSTU Almanya’da “Kül Çarşambası” denilen, siyasetçilerin birbirine karşı mangalda kül bırakmadığı geleneksel siyasi toplantıda konuşan Andre Poggenburg, Türklere kin kustu. Pirna kenti yakınlarındaki Nentmannsdorf’ta bira çadırında 700 kişiye seslenen Poggenburg, “Bu çörek otu tacirlerinin kıçında 1.5 milyonluk bir soykırım var. Onlar da kalkmış bize tarih ve yurt hakkında ders vermeye kalkışıyor” dedi."hurriyet.com.tr"

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: Alman, ırkçı, partinin, yöneticisinden, Türklere, çirkin, sözler,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı