Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 09:49 Bu haber 939 kez okundu
 
ABD ʹden Suriyeʹye saldırı açıklaması
GÜNDEM Haberi


ABD Başkanı Donald Trumpʹın yerel saatle 21.00ʹde açıkladığı Suriye kararı, tüm Amerikan medyasında yer buldu.

 

Trumpʹın İngiltere ve Fransa ile Suriyeʹde kimyasal silah kullanan Esad rejimine sınırlı saldırı kararı alması tüm Amerikan medyasında ilk haber olurken, Trumpʹın açıklamaları ve ABD Savunma Bakanı Jim Mattisʹin değerlendirmesi haberlerde öne çıktı. "Müttefiklerle ortaklığa" vurgu Haberlerin hemen tamamında Esad rejiminin kimyasal silah kullanımına cevaben İngiltere ve Fransa ile ortak bir şekilde bu askeri adımın atıldığı değerlendirmesine vurgu yapıldı.

 

 Amerikan medyasının bir kısmında bu adımın sonuçlarının yeni belirsizliklere kapı açacağı mesajı dikkati çekti. CNN televizyonu "ABD ve müttefikleri Suriyeʹyi vuruyor" manşetiyle verdiği haberinde, Trumpʹın "Esadʹin kimyasal silah kapasitesini hedef alma" yönündeki sözlerine dikkat çekildi. Aynı haberde bazı üst düzey Amerikalı yetkililerin "yeni saldırıların bundan sonra da olabileceği" değerlendirmelerine yer verildi.

 

Trumpʹın istediğini alıp almayacağının biraz da Rusyaʹnın tavrına bağlı olduğu kaydedilen haberde, Rus diplomatların açıklamaları da yer buldu. Trumpʹa destek veren muhafazakar kanalların başında gelen Fox News ise "Suriye vuruluyor" başlığıyla geçtiği haberinde, "Başkan Trump, şüpheli zehirli gaz saldırısından dolayı Esad rejimini cezalandırmak üzere askeri saldırıyı duyurdu" ifadelerini kullandı.

Saldırı haberini "ABD ve müttefikleri, şüpheli kimyasal silah saldırısına karşılık Suriyeʹyi vurdu" başlığıyla yayımlayan NBC News ise Trumpʹın açıklamalarının yanı sıra ABD Savunma Bakanı Mattisʹin sözlerine geniş yer verdi. "ABD, Suriyeʹyi vurmaya başladı" başlığıyla olayları gören ABC News de Trump ile Mattisʹin açıklamalarının yanı sıra Suriyeʹdeki ana oyuncuların kimler olduğuna yönelik kapsamlı bir haberle izleyicilerini bilgilendirdi. Trumpʹın sık sık eleştirdiği Washington Post gazetesi ise "ABD ile müttefikleri, şüpheli kimyasal silah saldırısından sonra Suriyeʹyi vurdu" manşetiyle çıkarken, haberde Trumpʹın yeni saldırılar konusunda açık uçlu konuştuğu, buna karşılık Mattisʹin ise ancak Esadʹin benzer adımlar atması durumunda yeni bir saldırı yapabileceklerini söylediğine dikkat çekildi.

 

New York Times gazetesi de "ABD, misilleme olarak Suriyeʹye saldırdı" başlığıyla duyurduğu haberinde, Trumpʹın Suriyeʹden çıkmak istediğini söylediği ancak buna karşılık görev süresi içinde ikinci kez Suriyeʹyi vurduğu değerlendirmesinde bulunuldu. ABD Başkanı Trump dün akşam Beyaz Sarayʹda yaptığı açıklamada, ABD ile İngiltere ve Fransaʹnın, Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesiyle ilgili hedeflerini vurmaya başladığını duyurmuştu. Trump, "Kısa bir süre önce Amerikan kuvvetlerine, Suriye diktatörü Esedʹin kimyasal silah kapasitesiyle ilgili yerlere yönelik kesin bir saldırı yapmaları için talimat verdim. İngiltere ve Fransa ile ortaklaşa bir operasyon şu anda başlamış durumda. İki ülkeye de teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullanmıştı.  

milliyet com.tr

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: ABD, ʹden, Suriyeʹye, saldırı, açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı