Haber Detayı
21 Şubat 2018 - Çarşamba 19:46 Bu haber 852 kez okundu
 
300 koyun başvuruları başladı!
EKONOMİ Haberi


Köyüne dönene 300 koyun projelerinin detayları  belirginleşti ve TİGEM üzerinden 300 koyun başvuruları başladı.

Devlet tarafından verilecek 300 koyunun nasıl alınacağını araştıran vatandaşlar dün müjdeli bir haber daha almıştı. Başvurular sonrasında hak kazananların, veterinerlik, aşı ve küpe hizmetlerinin de ücretsiz yapılacağı ilan edildi. Peki 300 koyun başvurularını kimler yapabilecek ?.

300 KOYUN BAŞVURULARI NELER

. Köyüne dönnene 300 koyun projesinden yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartların başında şunlar geliyor;. – Üretim yapacağı yerin mera alanı,. – Kaba yem üretebilirliği,. – Hayvan varlığı,. – Cinsiyet ve yaşı (Genç çiftçi olması önemlidir),. – Hayvan barınağına sahip olması,. – Halen hayvancılıkla uğraşıyor olması gibi kriterler göz önüne alınıp değerlendirilecektir..

 

TİGEM  üzerinden köyüne dönene 300 koyun başvurusu yapmak için gereken ekrana ulaşabilirsiniz..  Proje kapsamında herkese koyun verileceği gibi bir yanlış anlaşılmanın olduğunu kaydeden Fakıbaba, “Bu proje herkese bedava koyun verilecek anlamına gelmiyor.

Bizim düşüncemiz de ‘Herkese koyun verelim’ değil. Merası olacak, barınağı olacak, bu işle iştigal etmiş olacak, kredi bilitesi olacak. Herkese vereceğiz diye bir kaide yok. Bizim amacımız anaç hayvan sayısını artırarak, hayvan sürümüzün sayısını artırmaktır. Burada hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bunu yapacağız. Bizim amacımız, şu anda 45 milyon olan küçükbaş hayvan sayısını istediğimiz seviyeye getirmek, 16 milyon olan büyükbaş sayımızı da bir seviyeye getirmek. Bunu için de bu işi bilen, yapan, bu işle iştigal eden, ahırı olan kişilere destek vereceğiz” dedi..

Kaynak: Editör: Onur KESER
 
Etiketler: 300, koyun, başvuruları, başladı!,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı